2012. június 3., vasárnap

Kajak stabilizátor ajándékba!

Ez a bejegyzés ismét nem szélkerék építésről fog szólni, de ezután tényleg visszaknyarodok az eredeti témához! :-)
Van egy félig kész kajak stabilizátorom, oldaltámaszom, "outriggerem", vagy nevezzük aminek akarjuk. A lényege, hogy csökkenti a kajakkal való felborulás valószínűségét. Mivel az én kajakom olyan stabilnak bizonyult eddig, hogy nem lesz rá szükségem, ezért félbehagyom ezt a projektet. Kidobni kár lenne, a műhelyemben csak a helyet foglalja, ezért, ha valaki éppen ilyesmit szeretne a kajakjára, kenujára, vagy csak jó lenne pl egy hajómodellhez, akkor itt a lehetőség, jelképesen két doboz sörért cserébe odaadom. 3 mm vastag bükk rétegelt lemezből, "stich and glue" technikával készült, az illesztéseknél üvegszálas epoxival erősítve. Tudok adni hozzá szabásmintát, hogy könnyen elkészíthető legyen a párja. Szóval ha valakinek éppen hasonlóra van szüksége, akkor írjon ide a blogba megjegyzést, vagy dobjon egy üzenetet a falrol@freemail.hu email címre. Itt van néhány kép a cuccról:


2 megjegyzés:

  1. Szia!

    Széllapát összeillesztésére szeretnék kérni valami ötletet.
    HAWT megoldás.3méter hosszú lapáthoz kész a szerszám.Vákuum technológiával elkészítem a héjakat.Kívül gél utána 5 réteg 225ös üvegpaplan.Miután ez kész kiveszem a szerszámból és a vágóélre kitüremkedett részt levágom.Ekkor megkaptam a lapát két felét pontosan félbe.De az összeillesztésével vagyok gondba.A a leszélezett él körben kb 4mm vastag.Ez ragasztásra édeskevés.Te hogy szélesítenéd fel az illesztendő felületet a legegyszerűbben ill használnál e ennyi paplant ,tennél e bele valami merevítést közvetlenül még a vákumozás elött, illetve van e mód a vákuumozással egyből kialakítani a ragasztandó peremet?

    VálaszTörlés
  2. Szia!
    3 méteres lapát, az szép!
    Szerintem ne vedd ki a héjjakat a szerszámból összeragasztás előtt, nem szoktuk. A vágóél síkjáig vissza kell vágni, vagy csiszolni a kiálló laminátumot, hogy amikor a két szerszámfelet összezárod, akkor pontosan illeszkedjenek. Van egy korábbi bejegyzésem, ahol betettem képet a lapátom metszetéről, az sok kérdésedre választ ad (összeragasztás epoxi habbal és sűrített gyantával, merevség növelése parafa maggal).
    Szerintem 5 réteg paplan sok lesz és kevés egyszerre. A lapátok végénél sok lesz, a tövében -ahol nagyobb a terhelés- meg kevés. De ezt nehéz így látatlanba megmondani, sajnos ez úgy megy, hogy legyártja az ember az elsőt, kézbe veszi, terheli és akkor kiderül, hogy elég erős-e. Személy szerint én a terhelés függvényében változtatom a rétegszámot, a lapát végén pl van 1-2 réteg, de a tövében 5-10 is lehet (lapáthossztól függően). Gondolom poliészter gyantát használsz - a paplan miatt tippelem ezt -, esetleg gondoltál rá, hogy rovingszövetet is használj? Nagyobb szilárdásgot adna, mint a paplan. Újabban én is kísérletezem poliészter gyantás lapáttal és csak a profil alakját adja a paplan, a szilárdásog rovingszövetből készült főtartó övek adják.
    A vákuumal vigyázz, ha tényleg poliészterrel dolgozol, mert ha túl nagy vákuum esetén kiforr belőle a sztirol (bár lehet, hogy ezzel nem mondtam újat).
    Írhatnál még a szélgépedről -akár az email címemre is jöhet -, érdekelne a többi részlet is (milyen magas lesz, hány lapát, stb, stb.!

    VálaszTörlés